Yapı ve Kredi Bankası EFT Saatleri

Banka müşterilerinin en çok kullandıkları bankacılık işlemleri arasında bulunan para transferleri EFT ve havale olarak ikiye ayrılmaktadır. Havale aynı bankanın farklı şubeleri arasında gerçekleştirilen para transferine verilen isimken EFT ise farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferlerine denilmektedir. Bu iki bankacılık işlemi arasında en sık başvurulan ise hiç şüphesiz ki EFT’dir. Ülkemizde hizmet vermekte olan bankacılık sektörünün lider kuruluşlarının başında gelen Yapı ve Kredi Bankası üzerinden yapılan para transferlerinde de yoğunluk EFT işlemlerindedir. Bankanın müşterilerinin EFT yapmadan önce dikkat etmeleri gereken nokta ise bankanın EFT için hangi saat dilimlerini belirlediğidir.

            Yapı ve Kredi Bankası EFT Saatleri

Bilindiği üzere EFT işleminin havaleden farkı belirli bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilmesidir. Yapı ve Kredi Bankası müşterilerine sabah 09.00 ile akşam 16.45 saatlerini EFT saati olarak belirlemiştir. Banka aracılığı ile gerçekleştirdiğiniz EFT işlemi herhangi bir yoğunluk olmaması halinde yaklaşık olarak 5 dakika ile 10 dakika gibi oldukça kısa bir süre de karşı banka hesabına geçmektedir. Ancak bu sürenin bazı zamanlarda 30 dakikaya uzadığı da olmaktadır. Yapacağınız EFT işlemlerinizde dikkat etmeniz gereken nokta saat 16.45’in ardından, hafta içine denk gelen resmi tatillerde ve Cuma günleri 16.45’in ardından gerçekleştirilecek olan tüm EFT işlemlerinin ilk iş gününde gerçekleşeceğidir. Peki, yaptığınız EFT transferi karşı banka hesabına aktarılmadığında ne yapmanız gerekir?

            Yapı ve Kredi Bankası EFT Sorgulama

Yapı ve Kredi Bankası EFT saatleri arasında gerçekleştirdiğiniz EFT işlemlerinizin karşı banka hesabına geçmemesi halinde yapmanız gereken ilk şey yaptığınız işlemi kontrol etmektir. Şayet tarih ve hesap numaralarında herhangi bir hata bulunmuyorsa bankanız ile görüşmeniz gerekir. Bunun için de 0 850 222 0 448 ya da 444 0 448 numaralı çağrı merkezi ile irtibata geçebileceğiniz gibi Yapı ve Kredi Şubelerinden de yardım alabilirsiniz. Yapacağınız görüşmelerde bir olumsuzluk ile karşılaşılmaması halinde yapmanız gereken ise para transferini yaptığınız karşı banka ile irtibata geçmek ve işlem hatasının neden kaynaklandığını öğrenerek düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye Finans EFT Saatleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ