Yeni Evleneceklere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Büyük olarak adlandırılan her insan hayatında bazı dönüm noktaları vardır. Okulu bitirip işe girmek, erkekler için askerlik hizmetini yapmak, ardından da evlenip çoluk çocuğa karışmak gibi olaylar bu dönüm noktalarının bazılarıdır.

Özellikle evlilik yapmak, bekarlıktan evli oluşa geçiş bir statü değişikliği olarak görülmektedir. Medeni halin değişmesi bir sürü sorumluluğu da beraberinde getirir. Yeni bir hayat kurmak demek, bir sürü para ve vakit harcamak demektir. İşte bu yeni hayatın kurulmasında çimento görevi gören maddi kaynakların bulunması kolay bir iş değildir.

Bu maddi kaynağı bulmak için başvurulan temel yerlerin başında bankalar gelmektedir. Konut, taşıt, ihtiyaç gibi birçok alanda müşterilerine kredi veren bankalar, bu kredilerin geri dönüş durumunu ise çok büyük bir ciddiyetle takip etmektedirler.

Bu kredilere rağbet gösteren en önemli kitle ise evli çiftlerdir. Bu kredilerin geri ödemesi kredinin alınış şekline göre değişmektedir. Vadeli ya da vadesiz, faizli ya da faizsiz oluşlarına göre değişen bu kredilerin ödenmesi kadar alınma aşamaları da önemli dikkat içerir.

O zaman akla çeşitli sorular geliyor. Bu kredilerin nasıl verildiği, kimlerin yararlandığı, şartlarının neler olduğu gibi soruların cevabını vermekse bizlere düşüyor. Bu yazımızda kredi almak isteyen evli çiftlerin, bu kredileri nereden alabileceğini anlatacağız.

Evli çiftlerin kredi alma konusunda başvuracağı bankalar ya da mecralar hangileridir?

 Evli çiftlerimizin başvurabileceği kredi türü ihtiyaç kredisidir. Bu tür kredi başvurularının kabul görebilmesi için gerekli şartların oluşması gerekir. Genel olarak bu kredi başvurularının şeklinin faizsiz olması beklenir. Faizsiz bir kredi almak ise bankalar açısından verilmesi zor olan bir türdür. Ancak bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım amacı güden işler yapmaktadır. Evli çiftlere verilecek faizsiz krediyi finanse etme görevi üstlenen bakanlığın, bazı beklentileri de var elbette. Öncelikle yaş sınırı söz konusu. 25 yaşın altında olan evli çiftler bu krediye başvurma hakkına sahip olabiliyor. Ayrıca 10.000 liraya kadar alınabilen bu kredilerin 2 yıla kadar geri ödenme zorunluluğu vardır. Ancak çiftler çocuk sahibi olursa, bu kredi döneme süresi 1 yıl uzatılabiliyor.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir mi? başlıklı makalemizde asgari ücretli kredi çekebilir mi ve asgari ücretliyim kredi alabilir miyim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ