Z Raporu Nedir? Satış Yapılmayan Günlerde Z Raporu Alınır Mı?

3100 sayılı kanun katma değer vergisi mükelleflerinin  ödeme kaydedici cihaz kullanımlarıyla ilgili maddesinde, vergi matrahına konu olan günlük satışların z raporu ile alınıp aynı anda cihaz hafızasına kayıt edildiğini belirterek bunların muhafaza edilmesi mükellef için  kanunen zorunluluktur.

3100 sayılı kanuna göre 1.ve 2.sınıf tacirler ödeme kaydedici cihazı kullanmak zorundadırlar. Ödeme kaydedici cihaz diğer adıyla yazar kasalar ilk kullanılmaya başlandıklarında vergi dairesine hitaben ön izin dilekçesi düzenlenip izin yazısı alınır. Daha sonra bu izin yazısıyla cihaz alınır ve satıcının hazırladığı servis formu vergi dairesine verilerek cihaza ait vergi levhası alınır, ve cihaz kullanılmaya başlanır. Perakende satış yapılmaya başlandığı andan itibaren yazar kasa kullanılabilir ama 30 günlük opsiyon süresi de bulunup bu süre içinde yazar kasa alınıp kullanılmaya başlanılabilir.15 gün içinde alış faturası ile birlikte  hazırlanan dilekçe vergi dairesine bildirilmelidir. Z raporları işyerinin günlük kapanış fişi olup ,gün içinde yapılan satışların ve tahsil edilen KDV’lerin kayıt altına alınıp raporun alınmasıyla birlikte bilgilerin cihaz hafızasına alındığı ve günlük işlemlerin sıfırlandığı bir kayıt şeklidir

Kaç çeşit z raporu vardır?

z raporları gün sonu ve ay sonu z raporu olarak iki çeşittir. Gün sonu z raporları, gece 24.00’a kadar olan işlemler için geçerli olup bir süre daha çalışanlar iş bitim saati itibariyle raporu alabiliyor olsalar da haklarında cezai işlem uygulanmaması için gün bitim saatini dikkatle takip etmeliler .Bu rapordaki gelir cihazın kullanıldığı günün hasılatı olarak kaydedilir. Aylık z raporları ise ay sonlarında alınan kümülatif satış hasılatını gösteren bir belge olup gün içinde alınan raporlarda eksikliğin varlığı ay sonu raporuyla ispatlanabilir.Z raporları beyanname verme süresine kadar satış yapılan yerde tutulması zorunlu olup verilenlerin ise muhasebe bürosu gibi yerlerde bulundurulmasının bir mahsuru yoktur.Z raporları vergi usul kanununun defter ve belgelerin muhafaza edilmesi gereken sürelerde saklanıp yapılan satışların günü gününe kayıt altına alınarak günlük z raporlarının belirlenecek olan sıra ile birbirini takip etmesi gerekmektedir.Z raporunun satış yapılmayan günlerde alınmaması vergi usul kanununda suç olarak sayılmadığından günlük z raporu alınması gerekmez.

       Özetleyecek olursak;

  • Aylık ve günlük z raporu vardır
  • Günlük z raporu işyerinin günlük kapanış raporudur
  • Aylık z raporu ay sonu beyanname vermeden alınan aylık satışları gösteren rapordur
  • Z raporu vergi usul kanununun defter ve belge saklama yükümlülüklerine tabiidir
  • İşyerinin kapalı ve satış yapılmadığı zamanlarda z raporu alınması gerekmez

Yazar kasa satış fişlerinde bazı bilgilerin bulunması gerekmektedir. Satış fişini veren kişi yada kurumun adı ,adresi, bağlı bulunduğu vergi dairesi, fiş tarihi, fiş numarası, cihaz sicil numarası, satılan ürün miktarı,tutarı,vergi numarası yer alır. Bir de istenilen süreye kadar olan satışların görülebildiği x raporları vardır. Bunların hiçbir mali değeri olmayıp bilgi edinme amaçlıdır.

Z raporları mükellefin vergi matrahına konu olan günlük satış ve KDV tutarını mali hafızaya alarak sıfırlayan aylık olarak ta tekrar alınarak aylık kümülatif satışların günlük satışlarla denkliği karşılaştırılarak elde edilen mali verilerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Doğrudan Borçlandırma Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ