Ziraat Bankası Fındık Destekleme Ödemeleri

Fındık üreticilerini desteklenmesi amacı ile devlet kurumlarından olan ziraat bankası aracılığı ile fındık destekleme ödemesi yapılması kararlaştırılmış bu kapsamda ruhsat verilen alanlarda fındık yetiştirip fındık üretici belgesine sahip kişiler arasından gerçek ve tüzel kişilere bu ödemeler yapılacaktır. Bu desteğin verilebilmesi için karşı tarafın kamu kurum ve kuruluşu olmaması gerekiyor

Bu destekleme ödemeleri ile ilgili karar gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından imzalanmış ve resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu destek ödemesinden faydalanmak isteyenlerin bakanlık tarafından belirtilen tarihe kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Fındık üreticileri için son başvuru tarihi nedir?

Bakanlık tarafından duyurusu yapılan tarih 1 nisan 2016 mesai bitim süresine kadardır. Üreticiler fındık üretici belgelerine ekledikleri başvuru belgeleri ile başvurularını gerçekleştirebilirler. Bu başvurular il ve ilçe müdürlüklerine yapılacaktır.

Bu ödemeler için belirlenmiş kesinti tutarı var mı?

Ziraat bankası tarafından yapılacak ödemeler esnasında ödeme tutarının %0.2’si tutarındaki meblağ banka tarafından kesilerek tahsil edilir. Bu kesinti hizmet komisyonu  başlığında alınan bir ücrettir.

Bu ödemeler banka tarafından nasıl yapılacak?

Ödemelere ilişkin yapılan duyuruda ziraat bankası müşterilerinin burada açılan tarımsal destekleme hesaplarına duyurusu yapılan tarihlerde aktarılacak ve kişiler de hesaplarına aktarılan bu ödemeyi ziraat bankası ATM’lerinden  başak kart ile günün istenilen saatinde tek seferde 5.000 TL’yi aşmamak kaydıyla çekebilirler. Ödemeler kişilere ait t.c kimlik numarasının  son hanesi 0,2,4,6 ve 8 olanlar olmak üzere belirlenmiş tarihlerde  yapılacaktır. Geçen yıl yapılan uygulamada ödemeler ilgili tarihte saat 18.00’den sonra yapılmıştır.

Bu destek ödemesi hangi ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmıştır?

Çiftçiler ürettikleri ürünlerle ilgili zaman zaman riskli durumlarla karşılaşırlar. Meydana gelen bu hadiselerse ekonomik olarak kendilerini zora sokmaktadır. Fındık üreticilerinin ise ürünlerinin zarar görmesine neden olan en büyük neden yaşanan don olayıdır. Bu destek kredi ile çiftçiler bahçelerinin bakımını yaparak zararı minimize edeceklerdir.

Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığınca onaylanarak ödemeleri yapılan fındık destekleme ödemeleri kamu kurumu niteliği taşımayan gerçek ve tüzel kişiler arasından ilgili üretim belge ve ruhsata sahip olan kişilere verilmektedir. Ülkemizde önemli bir üretim alanı olan fındık yetiştiriciliği devletin destek ödeneği ile çiftçi üzerindeki ekonomik yükü hafifletmiş bu alanda yapılacak olan üretimi teşvik etmiştir.

Bir önceki yazımız olan İşyeri açılış bildirimi nasıl yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ