Ziraat Bankası Kimin

Türkiye’nin 3 kamu sermeyeli bankasından biri olan Ziraat Bankası 1863 senesinde henüz Osmanlı İmparatorluğu dönemindeyken kurulan bir bankadır. Henüz yeterli bir sermayemiz olmadığından ötürü bir kaynak yaratmak için milli bankalardan söz edilmesi mümkün olmayan bu dönemde yabancı bankalar ülkede faaliyet göstermekteydiler.Her hangi bir yatırım desteği göremeyen çiftçiler geçim sıkıntısı içinde sürekli şahsi kredilere yöneldikleri için maddi durumları iç açıcı durumda değildir. Özel şahıslardan alınan kredi ve finansal destekler Tefeci veya Murabaha Kredileri adı verilen yüksek faizli kredilerden olduğu için bunların geri ödemelerinde sıkıntılı durumlar oluşmaktaydı.Ürünler henüz hasat edilmeden kredi aldıkları kişilere selem usulü satıldığı için çiftçiler ürünlerinden bir kar elde edememekteydi.Osmanlı imparatorluğuna bağlı olan Yugoslavya valisi Ahmet Şefik Mithat Paşa çiftçilerin bu zor durumuna tanık olduğu için çiftçilik zanaati ile uğraşan kesimin bu tefecilerden kurtarabilmek için devlet ve halk yardımı ile oluşturulan bir kaynağa gerek olduğunu düşünerek 1863 senesinde çiftçilerin oluşturduğu kaynak ile devlet himayesi altında Memleket Sandıkları ismi verilen bir oluşumu meydana getirdi. Bu oluşum milli bankacılığın ilk örneği olarak tarihe geçti.Memleket sandığı oluşturulurken Türk geleneklerinde yer alan imece usulü geleneğinden esinlenildiği için kurumun amacı zor durumda olan çiftçilere yardım edilmesiydi.Ziraat bankasının ilk kuruluşu 1863 senesinde memleket sandığı ile gerçekleşmiştir.

1867 yılında “Memleket Sandıkları Nizamnamesi”nin yürürlüğe girmesiyle Osmanlı topraklarının her yerinde yeni bir sandık kurularak faaliyete başlamıştır ancak zaman içinde bu sandıklarda bozulmalar meydana geldiği için etkinleri  azalan sandıklar merkezi bir yönetime bağlanarak Menafi sandıklara dönüşmüştür. Menafi sandıklarda kayıt ve muhasebe işleri çağdaş ve ilmi esaslara uygun olarak yürütülmeye başlanmış ve merkezi hükümetin doğrudan denetimine tabi tutulmuştur.Bu yeniden yapılandırma geçici süreli bir düzen sunsa dahi uzun vadede çağdaş bir örgütlenmeye duyulan ihtiyaç devam ettiğinden 15  Ağustos 1888 senesinde Menafi sandıkların mali kanyağını oluşturan sermeye Menafi sandıkların işlevini üstlenecek  bir finans kuruluşu olarak faaliyete başlayan Ziraat bankasına devredilmiş ve ülke genelinde bulunan Menafi sandıkların tamamı Ziraat bankası şubeleri haline getirilmiştir.Bu yapılanma ile beraber tarımsal kredi sürecimizde yeni bir sayfa açılmıştır. Ziraat bankasının finans kuruluşu olarak görev tanımı ise satılması  mümkün ve gelir getirecek gayrimenkullere istinaden tarım faaliyeti ile uğraşan zanaatkâra kredi kullandırmak , faiz karşılığında tevdiat kabul etmek  ve ziraat sektöründe sarraflık ve aracılık işleri yapmak olarak belirlenmiştir.

Ziraat bankası bu bilgilere göre 20 Kasım 1863 senesinde Yugoslavya valisi Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından günümüzde Sırbistan’ın güneyinde yer alan Pirot kasabasında kurulmuştur.

  1. Dünya savaşında işgal altında bulunan şehirlerde ki Ziraat bankası şubeleri Yunan hükümeti tarafından İzmir’de kurulan Ziraat Bankası İdare Merkezine bağlanmıştır.1920 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulması ile beraber Türkiye kontrolünde olan şubeler başta olmak üzere tüm şubeler Ankara şubesine bağlandı ve yeniden bütünlük elde edildi.1924 senesinde çıkan kanunla beraber devlet kurumu olmaktan çıkan Ziraat Bankası anonim şirketi haline getirildi.1975 senesinde dünya finansa sektörüne giriş yapan Ziraat bankası Hamburg ‘ta temsilcilik Kıbrısta ise 3 şube açarak büyümeye başladı.

1988 senesinde GAP bölge üreticilerine devlet destekli kredi ,1989 senesinde ilk kredi kartı  ve ilk tüketici kredisi  verildi ve ilk yatırım fonu kuruluşu gerçekleştirildi.2001 senesinde ise Türkiye Emlak Bankası kapatılarak Ziraat Bankası ile birleştirildi.

 

Günümüzde  Ziraat Bankası Ziraat Emeklilik , Ziraat Portföy , Ziraat Leasing , Ziraat Sigorta , Ziraat Yatırım , Ziraat Teknoloji  ve Ziraat Katılım iştirakleri ile 1.686 yurt içi şubesi ve 24 binin üzerinde çalışanı ile Türkiye’nin en büyük bankasıdır.Yurt dışında New York, Londra, Sofya, Tiflis, Bağdat, Erbil, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Akdoğan, Karakum, Karaoğlanoğlu, Atina, İskele, Gönyeli, İskeçe, Rodos, Gümülcine ve Cidde’de şubeleri ve Tahran Temsilciliği ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ziraat Bankasının hisse dağılımı tektir.Bankanın tüm sermeyesi T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına aittir.

 

Bir önceki yazımız olan İşbank Kimin? başlıklı makalemizde iş bankası sahibi kim ve Munzam Sandık Vakfı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yildiray Felek dedi ki:

    Kisacasi su anki durumda ziraat bankasi massonlarin elin altinda anliyorum öylemi ???

BİR YORUM YAZ