Ziraat Bankası Sondaj Kredisi

Devletin kendi kurumları olan bankalar eliyle toplumun belirli kesimlerine yaptığı ekonomik destekler mevcut işini modernizasyon teknikleri ile daha üst seviyelere taşımak isteyen üreticiler için sunulmaktadır .Bu kapsamda bir kamu bankası olan ziraat bankasının bitkisel üretim başlığı altında on adet kredi şekli ile farklı ihtiyaç halinde olan çiftçilerin istekleri karşılanmaya çalışılmaktadır.

Bu kredi çeşitleri arasında yer alan sondaj kredisi ile derin kuyu açma ve açılan bu kuyulara  kurulacak teçhizat sistemi ile modern basınçlı sulama tesisleri kurulması hedeflenmektedir. Açılan bu kaynaklardan mevcut araziye dağıtılması amacıyla sulama sistemlerinden olan damla yağmurlama ve mikro yağmurlama sistemlerinin kurulması amaçlanmıştır

Bu kredi ile gerçekleştirilmek istenen asıl hedef nedir?

Doğal hadiseler nedeniyle yeteri kadar sulanamayan arazi ,yapılacak olan sondaj faaliyetleri ile kuyular açılarak ve bu kaynağa kurulacak olan tesis ile buradan alınan su, damla ve mikro yağmurlama sistemleri ile tarla içine dağıtılacaktır. Tüm bunların gerçekleştirilmesi ve mevcut elektrik teminine yönelik olarak banka tarafından kredilendirme yapılmakta ve oluşacak tüm giderler bu kredi kapsamına alınmaktadır.

Ziraat bankası bu krediyi kimlere  vermektedir?

Bu kredi gerçek ve tüzel kişi üreticiler arasından çiftçilik belgesine sahip olup  bu sayılan tesisleri kurma isteğinde olan yatırımcılara banka tarafından verilecektir.

Bu kredi kullanımı için gereken evraklar nelerdir?

Krediye yönelik olarak gerçek ve tüzel kişilerin sunacakları evraklar farklılık gösterecektir. Gerçek kişiler için;

 • Kimlik fotokopisi ve aslı
 • çiftçi kayıt sistemi belgesi
 • Tarımsal işletmesini ispatlayan belgeler olan ;tapu kaydı, kira kontratı gibi belgeler
 • Kredi kullanımına yönelik sunulacak teminatlara dair belgeler
 • İşletmesinde bilanço esasına göre defter tutuluyorsa buna ilişkin son üç yıla dair bilanço tablosu ile gelir tablosu istenecektir.

Tüzel kişiler için ise;

 • Çiftçi kayıt sistemi belgesi
 • Tüzel kişiliğin yayınlandığı ticaret sicil gazetesi. Ana sözleşmede değişiklikler varsa bununla ilgili olan ticaret sicil gazetesi de talep edilecektir.
 • İlgili odaya kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • temsil yetkisine sahip olan kişilere ait kararlar ve bu kişiler adına  noter onaylı imza sirküleri
 • en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu ile yeni kuruluşu gerçekleşmiş işletmelerde kuruluş bilançosu veya son yıla ait bilanço ve gelir tabloları
 • İşletmeyi ispatlayıcı tapu ile kira kontratı
 • Bu kredi kullanımına ilişkin bankaya gösterilecek olan çeşitli teminatlar

Ziraat bankası tarafından yürütülen çiftçilik faaliyetleri sırasında daha modern şartlarda ve ürünlerden elde edilecek verimliliği arttırmaya yönelik olarak yapılacak olan yatırımlar banka tarafından kredilendirilmektedir. Bu kapsamda ilgili sulama tesislerinin tarlaya kurulması için açılacak sondaj ve kurulacak tesisler bankanın yatırım kredisi olarak çiftçilere sunacağı  bir finansman kaynağı olacaktır. Ziraat bankasının kuruluş amacında çiftçilere kredi temini sağlamak yer almış zaman içinde bu kapsamı daha da genişleterek aynı yolda yürümeye devam etmiştir. Sürekli yenilenen koşullar ve modern tekniklerden istifade edilmesi ,kalite ve verimliliği yüksek ürünler elde edilebilmesi için sunulan bu kredi ile çiftçilerin finansman sorunu banka tarafından karşılanmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Organik Tarım ve Sera Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ