Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Sigortalanan herşey biliriz ki belli teminatlar altında olup, olası risklere karşı zararın yol açtığı maddi tarafı telafi eden manevi kayıpları maalesef yerine koyamasada nispetince tazminat ve tedavi masraflarını  karşılayan bir garanti merkezidir.

Karayolları kanunu gereğince trafiğe çıkacak olan araçların zorunlu trafik sigortasını yaptırmadıklarında araç sahibi, sigortasız  araç kullanmak suçundan  trafikten men cezası alacaktır. Trafik sigorta fiyatları her yıl hazine müsteşarlığının belirlediği tutarlarda sigorta şirketlerine iletilir. Araçların hepsi için belirlenen teminat ve limit aynı olup fiyatlar ve hasar geçmişine göre kademelendirilip bu kapsama giren araçlar aynı prim ,poliçe bedeli ve tazminatı öderler. Bu fiyatlama ise aracın yaşı,modeli,hasar geçmişi, aracın bulunduğu il, poliçenin zamanında yenilenmesi ve poliçeye konacak ek maddeler  ödenecek primde değişikliğe neden olur.

Fiyatlamada etkili olan faktörlerin içeriği nedir?

  • Araçların yaşıyla orantılı bazı risk faktörleri ortaya çıkabileceği için fiyata etki eden bir durumdur
  • Bazı markalar daha yüksek fiyat uygulaması gerektirebilir.
  • Üretim yılı araçların yüksek fiyat uygulamasına neden olabilir
  • Bulunulan ilin trafik yoğunluğu risk faktörü olarak görülmüş ve fiyata etki etmiştir
  • Araçta hasar geçmişi olması bir sonraki yıl prim fiyatlarını yükselteceğinden prim fiyatları yüksek çıkacaktır.
  • Sigorta poliçesi vade bitiminden itibaren 30 gün içinde yenilenmezse%5 zamlı prim uygulaması yapılarak gecikme cezası verilir.
  • Bazı sigorta şirketleri sürücü yaşını da risk faktörü kabul edip genç yaştakilere yüksek prim uygulaması yapmaktalar.

Zorunlu trafik sigortası yapılırken dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır. Sigorta yapılmadan önce birkaç sigorta şirketinden fiyat teklifi almalı yüksek ve düşük fiyat verenler arasında verdikleri teminatlar açısından karşılaştırmalar yaparak aynı teminatı düşük fiyatla veren tercih edilmeli. Her sigorta şirketinin hizmet ve teminat yapısı farklılık gösterdiği için mevcut riskin gerçekleşme oranını bazıları yüksek kabul eder ve yüksek primli sigorta ödemesi ortaya çıkar. Fiyatı 40.000 TL olan bir araç için bir sigorta şirketi 1700 TL fiyat verdi ,bir başkası da 1500 TL fiyat verdiyse bu farklılığı iki sebebe bağlayabiliriz.ilki;verilen hizmet ve teminatlardaki farklılıktır. Poliçenin teminatlar kısmı iyi incelenirse aradaki fark görülecektir. İkinci neden ise risk değerlendirmesinde yüksek veya düşük oranın baz alınmasıdır.

Sigorta şirketi seçimi yapılacağı zaman aynı teminatı sunan firmalar araştırılıp en uygun fiyat ve kaliteli hizmeti verecek olan seçilmelidir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Vakıfbank Çalışma Saatleri başlıklı makalemizde Vakıfbank Çağrı Merkezi Numarası ve Vakıfbank Hakkında Sıkça Sorulan Sorular hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ